Informacja w sprawie porządku posługi liturgicznej i duszpasterskiej w naszej parafii na czas
WIELKIEGO TYGODNIA i TRIDUUM PASCHALNEGO
- Dzisiaj przeżywamy Niedzielę Palmową. Tą dzisiejszą uroczystością wchodzimy w Tajemnicę Wielkiego Tygodnia .
- W dniu dzisiejszym na naszym profilu facebookowym będzie transmitowane ostatnie w tym Wielkim Poście nabożeństwo GORZKICH ŻALI o godzinie 17:00.
- Zachęcamy do włączania się w modlitwę różańcową w intencji ustania epidemii koronawirusa, za chorych, ich bliskich oraz za personel medyczny. Transmisja tej modlitwy na naszym profilu facebookowym:
- od poniedziałku do soboty o godzinie 20:30
- w niedzielę o godzinie 19:30.
- Możliwość spowiedzi przedświątecznej w poniedziałek, wtorek i środę w godzinach od 8:30 do 10:00 i od 16:00 do 18:00 w kościele lub w kancelarii parafialnej. W tych godzinach księża będą pełnić dyżur spowiedniczy.
- Informujemy, że wszystkie Liturgie w czasie Triduum Paschalnego będą transmitowane na naszym parafialnym profilu facebookowym. Informujemy również, że wszystkie Liturgie Triduum Paschalnego w naszym kościele odbędą się bez udziału wiernych.
- W Wielki Czwartek rozpoczniemy Święte Triduum Paschalne. Zapraszamy o godzinie18:00 na Mszę Wieczerzy Pańskiej, która będzie transmitowana. W tym dniu dziękujemy Panu Bogu za sakrament Eucharystii i Kapłaństwa.
- Wielki Piątek Męki Pańskiej: Tego dnia obowiązuje post ścisły. O godzinie 15:00 w godzinie śmierci Pana Jezusa na Krzyżu odmówimy Koronkę do Bożego Miłosierdzia, która będzie transmitowana. Tego dnia rozpoczniemy Nowennę przed Uroczystością Bożego Miłosierdzia. O godzinie 18:00 Liturgia Męki Pańskiej (transmitowana).
- Wielka Sobota: w tym dniu z racji pandemii koronawirusa poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny nie odbędzie się. Na stronie internetowej oraz na naszym profilu facebookowym zamieszczamy propozycję Błogosławieństwa Stołu Wielkanocnego przed Uroczystym Posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.
- W sobotę na godzinę 20:00 zapraszamy na najważniejszą Liturgie całego Roku Liturgicznego – Wigilię Paschalną, która będzie transmitowana. Zachęcamy wszystkich parafian do uczestnictwa poprzez transmisję w tym centralnym wydarzeniu, kiedy cały Kościół Powszechny uwielbia Zmartwychwstałego Pana. Niech nikogo nie zabraknie w tę Wielką Noc.
- Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – o godzinie 6:00 Uroczysta Msza Święta (bez procesji rezurekcyjnej) która będzie transmitowana. Tego dnia Msze Święte będą sprawowane jeszcze o godzinie 10:00, 11:30, 13:00, 18:00 i 20:30. Przeprowadzimy transmisje wszystkich Mszy Świętych.
- W poniedziałek Wielkanocny Msze św. według porządku niedzielnego. Tego dnia nie będzie Mszy św. o godzinie 10:00 w dolnym kościele.
- Kancelaria Parafialna w Wielkim Tygodniu będzie czynna tylko: w Wielki Poniedziałek, Wtorek i w Środę.
- Od Wielkiego Piątku rozpoczynamy Nowennę do Bożego Miłosierdzia, która potrwa do soboty przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego. W Wielki Piątek i Sobotę modlić się będziemy Koronką do Bożego Miłosierdzia o godzinie 15.00, od Niedzieli Wielkanocnej do soboty o godzinie 17.45. Modlitwa ta codziennie będzie transmitowana na naszym profilu facebookowym.
- Jest wiele osób, które pozostając w rygorze kwarantanny bądź nie opuszczając swoich miejsc przebywania z obawy przed zakażeniem, a więc nie mogąc przystąpić do sakramentu spowiedzi, cierpi z powodu braku możliwości życia w łasce uświęcającej. Przypominamy – co uczyniła też Stolica Apostolska – że w przypadku, gdy ktokolwiek znajduje się w bolesnej niemożności przyjęcia rozgrzeszenia sakramentalnego, akt żalu doskonałego skutkuje przebaczeniem grzechów, również śmiertelnych. Akt żalu doskonałego, który pochodzi z miłości Boga kochającego ponad wszystko, należy wyrazić poprzez szczerą prośbę o przebaczenie w sposób, w jaki penitent w danej chwili potrafi. Jak tylko to będzie możliwe, każdy wierny powinien wyznać grzechy w spowiedzi sakramentalnej przed kapłanem.
- Papież Franciszek udzielił odpustu zupełnego na czas pandemii koronawirusa COVID-19. Dotyczy on trzech grup wiernych:
- zarażonych koronawirusem pozostających w szpitalach bądź kwarantannie domowej
- pracowników służb medycznych oraz osób opiekujących się tymi chorymi
Warunkiem dostąpienia odpustu zupełnego dla tych osób jest:
- brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu
- łączność duchowa poprzez transmisję z Mszą św. bądź Liturgią Godzin, modlitwa Różańca, Droga Krzyżowa, Koronka do Miłosierdzia, Akatyst albo przynajmniej pobożne odmówienie modlitwy Ojcze Nasz, Wierzę i modlitwy do Maryi
- ofiarowanie tego doświadczenia w duchu wiary w Boga i miłości wobec bliźnich
- Trzecią grupą objętą odpustem specjalnym są wszyscy wierni modlący się się o ustanie pandemii i życie wieczne dla jej ofiar (poprzez: adorację Najświętszego Sakramentu – przynajmniej pół godziny, lekturę Pisma Świętego – przynajmniej pół godziny, Różaniec, Koronkę do Miłosierdzia Akatyst, nabożeństwo Drogi Krzyżowej czy inne nabożeństwa).
Decyzją Ojca Świętego Franciszka, do otrzymania odpustu zupełnego wystarczy samo pragnienie spełnienia zwykłych warunków odpustu (spowiedź, Komunia św., modlitwa w intencjach Ojca Świętego), jak tylko będzie to możliwe.
- Wszystkim Solenizantom i Jubilatom najbliższego tygodnia życzymy Bożego błogosławieństwa i polecamy ich opiece Matki Bożej.
607 total views, 1 views today