Przejdź do treści

Odnowa w Duchu Świętym

Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym “Góra Tabor” wzrastała we wspólnocie „Emanuel” w Magdalence. Pierwszy raz spotkała się w Raszynie w Dzień Matki Bożej Dobrej Rady 26.04.2007 r.

Zapraszamy na naszą stronę na Facebooku: klik 

Nasi opiekunowie to :

2007-2008 ks. Prałat Maciej Cholewa
2009-2010 ks. Maciej Ziembicki
2011-2012 ks. Leszek Pliszka
2012-2013 ks. Paweł Nawłoka
2013-2016 ks. Józef Siwiński                                                                                                                                          2016-2017 ks. Kazimierz Fiećko                                                                                                                              2017-2021 ks. Michał Jarmuszewski                                                                                                                       2021-2023 ks. Mateusz Giszczak

2023 – obecnie ks. Jacek Robak

Wspólnota spotyka się na modlitwie w każdy wtorek o godz. 19:00 w domu parafialnym.

Odnowa w Duchu Świętym to jeden z „ruchów”, czyli sposobów działania w Kościele, prowadzących do ożywienia osobistej relacji i więzi z Panem Bogiem i do pogłębienia wiary. Ludzie spotykający się w grupach na modlitwie doświadczają otwarcia się na dary i charyzmaty Ducha Świętego, złożone w nich w sakramencie Chrztu i Bierzmowania. Ponieważ są one w Odnowie dość powszechne, nazywamy Odnowę w Duchu Świętym również Odnową charyzmatyczną.

W 1963 r. na Soborze Watykańskim II odbyła się dyskusja teologiczna na temat charyzmatów i ich ożywienia w dzisiejszych czasach. Owocem tej dyskusji stał się zapis w Konstytucji Dogmatycznej o Kościele, mówiący o tym, że: Duch święty prowadzi i uświęca Kościół nie tylko przez sakramenty i posługi, ale również udzielając wiernym szczególnych, szeroko rozpowszechnionych łask (czyli charyzmatów) w celu odnowy i rozbudowy Kościoła.

W 1974 r. w maju odbyła się w Malines (Belgia) konferencja teologiczna dotycząca Odnowy w Duchu Świętym. Słynni teologowie – pod przewodnictwem ks. kardynała Leona Josepha Suenensa – badając zjawisko Odnowy pod względem teologicznym sformułowali w ogromnym skrócie i uproszczeniu pewne wnioski.

To, co wydaje się nowe i zaskakujące, nie jest obce tradycji katolickiej, wręcz przeciwnie – stanowi istotny element życia chrześcijańskiego, mający potwierdzenie w Słowie Bożym i doświadczenia życia wspólnot chrześcijańskich, począwszy od pierwszych wieków (listy Św. Pawła i Dzieje Apostolskie).

Odnowa charyzmatyczna jest w Kościele Katolickim nie tylko powrotem do źródeł, lecz także praktycznym potwierdzeniem i realizacją nauczania Soboru Watykańskiego II.

Odnowa przynosi od samych początków odkrycie osobistej więzi z Panem Jezusem – Panem i Zbawcą – oraz z Duchem Świętym, który dokonuje głębokiego przeobrażenia, przekształca życie w wielu jego aspektach, objawia się przez chęć służenia i dawania świadectwa.

Odnowa charyzmatyczna jest kontynuacją działania Ducha Świętego przez całą historię Kościoła. Wcześniejsze formy Odnowy to między innymi: słowa proroków i apostołów, męczenników Kościoła i zakładanie kolejnych średniowiecznych zakonów, świadectwa życia mistyków i świętych, ćwiczenia duchowe Św. Ignacego, praktyka misji parafialnych itp.

Charyzmaty, którymi ludzie są obdarowani, mają być wykorzystywane bardziej do służenia Kościołowi i światu niż doskonalenia osoby obdarowanej.

Jednemu dany jest przez Ducha dar mądrości słowa, drugiemu umiejętności poznawania według tego samego ducha, innemu jeszcze dar wiary w tymże Duchu, innemu łaska uzdrawiania przez tego samego Ducha, innemu dar czynienia cudów, innemu proroctwo, innemu rozpoznawanie duchów, innemu dar języków i wreszcie innemu łaska tłumaczenia języków. Wszystko zaś sprawia jeden i ten sam Duch, udzielając każdemu tak jak chce.” (1 Kor. 12, 8–11)

On ustanowił jednych apostołami, innych prorokami ,innych ewangelistami, innych pasterzami i nauczycielami, aby przysposobili świętych do wykonywania posługi, dla budowania Ciała Chrystusowego.” (Ef. 4, 11–12)

Do Odnowy trafiają ludzie, którzy w którymś momencie życia zrozumieli, że nie wystarcza im chrześcijaństwo formalne, otrzymane w tradycji rodzinnej. Z łaski Ducha Świętego modlitwa i uczestniczenie w Sakramentach, czytanie Pisma Świętego stają się potrzebą serca i żywym spotkaniem z Panem Bogiem.

Wielu ludzi, mimo ogromnych zmartwień i problemów, zyskuje spokój i radość wewnętrzną oraz nowe siły do trwania w trudach codziennego życia. Delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Odnowy w Duchu Świętym jest biskup pomocniczy diecezji legnickiej, Piotr Wawrzynek. W Polsce powołano Krajowy Zespół Koordynatorów na czele, którego stoi obecnie ks. Artur Potrapeluk.

Loading